Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bajki J. de La Fontaine - streszczenie

kogut śmiał się z lisa.

Morał: nie lada to sztuka, gdy oszust oszusta oszuka.


Lew przez człowieka powalony.

Stał w oknie obraz , na którym artysta namalował człowieka, który powalił lwa na ziemię. Tłum gapiów oglądał obraz i rósł w pychę, wtem lew im odpowiedział, że obraz to malarza oszustwo – gdyby lew malował, to on byłby górą.


Jeleń w winnicy.

Jeleń, słysząc odgłos psów gończych, pobiegł szybko w stronę kniei i schował się za krzakiem. Psy zgubiły ślad, myśliwi stanęli strapieni. Lecz w tej chwili głodny jeleń zaczął skubiąc krzak, za którym się schował. Usłyszały szelest psy, dopadły zwierzę i zjadły. Jelenia spotkał tak srogi los, gdyż znieważył swojego wybawcę.


Rolnik i jego synowie.

Pewien rolnik, na łożu śmierci będąc, powiedział synom, że praca to największy skarb. Pouczył ich też, żeby w żadnym wypadku nie sprzedawali ziemi, gdyż w niej zakopany jest skarb. Po żniwach jesienią, kazał im skopać całe pole w poszukiwaniu skarbu. Tak też synowie uczynili. Nic nie znaleźli, za to pole dobrze przekopane podwójny plon im dało. O to chodziło ojcu i taka była jego nauka, że praca to skarb prawdziwy.
Komentarze

    6 + 7 =